Akcja reklamowo-informacyjna w Przelewicach

Zakład Higieny Weterynaryjnej w Szczecinie wziął aktywny udział w Dniach Ekologii i Obchodach 100-lecia Polskiego Związku Łowieckiego, które zostały zorganizowane w terminie 17 i 18 czerwca 2023 r., w Przelewicach, w Zachodniopomorskim Centrum Kultury Obszarów Wiejskich i Edukacji Ekologicznej – Ogrody Przelewickie.

Na terenie przelewickiego folwarku, wśród namiotów wystawienniczych stanęło stoisko reklamowo-informacyjne Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii w Szczecinie. Piękny namiot w biało-zielonych barwach, ozdobiony plakatami i ulotkami, przyciągnął spore grono odwiedzających imprezę, zainteresowanych tematyką weterynaryjną.

Laboratorium ZHW w Szczecinie propagowało swoją działalność usługową skierowaną zarówno do klientów indywidualnych, jak i do przedsiębiorców.  Szczególnym powodzeniem cieszyła się Akcja „KLESZCZ”, polegająca na rozpowszechnianiu informacji o badaniu kleszczy w kierunku chorób niebezpiecznych dla ludzi (borelioza, kleszczowe zapalenie mózgu), jak i groźnych dla zwierząt (babeszjoza, anaplazmoza, erlichioza). Z kolei producenci miodu chętnie pobierali ulotki z ofertą badań w kierunku chorób bakteryjnych, pasożytniczych i grzybiczych mogących zdziesiątkować populację pszczół. Dużym zainteresowaniem cieszyła się też ulotka promująca markę naszego laboratorium, zawierająca podany w skrótowej formie przekrój analiz laboratoryjnych oferowanych przez ZHW w Szczecinie. Nasze stoisko udostępniało także materiały dotyczące bioasekuracji i zwalczania afrykańskiego pomoru świń (ASF) prezentowane przez przemiłych przedstawicieli WIW w Szczecinie i PIW w Pyrzycach.

Tematyka weterynaryjna przewijała się również podczas wystąpień na głównej scenie imprezy. Jedno z nich dotyczyło przedstawienia udziału myśliwych w zwalczaniu ASF u dzików.

Impreza miała bardzo ciekawy przebieg oferujący pokazy sokolnicze czy pokazy ras psów myśliwskich wraz z demonstracją wabienia zwierzyny. Przez cały czas rozbrzmiewała muzyka łowiecka, odbywały się występy zespołów artystycznych, różne konkursy i warsztaty dla dzieci, głównie o tematyce przyrodniczej. Można było obejrzeć wystawę fotografii przyrodniczych i eksponatów łowieckich. Ogromnym zainteresowaniem cieszyło się stoisko kulinarne oferujące szeroki wybór dań i wyrobów z dziczyzny.

Organizatorzy zadbali o przemiłą atmosferę, która udzieliła się zarówno wystawcom jak i odwiedzającym. Na szczęście dopisała pogoda i mimo zapowiadanej burzy świeciło słońce. Wystawcy otrzymali również bonus w postaci bezpłatnego wejścia do Ogrodów Przelewickich, które słyną z przepięknej roślinności.

Z uwagi na wydanie nowej „Instrukcji Głównego lekarza Weterynarii dotyczącej diagnostyki laboratoryjnej wirusa zakaźnej martwicy układu krwiotwórczego ryb łososiowych (IHN)” we wrześniu 2022 r. zawieszamy wykonywanie badań w ZHW O/Koszalin do czasu wdrożenia i weryfikacji zmian metodycznych w metodzie RT-PCR.

Badania w kierunku IHN można wykonać innymi wdrożonymi metodami: z użyciem hodowli komórkowych oraz testem ELISA.

Powyższa instrukcja wprowadza do stosowania nową sondę, co w istotny sposób zmienia metodę badawczą.

Uprzejmie przypominamy, iż próbki ryb dostarczone do laboratorium powinny mieć temperaturę nieprzekraczającą 10°C.

ZHW O/Koszalin nie przeprowadza badań anatomopatologicznych do odwołania


Click here to add your own text