Ukąszenie kleszcza jest bardzo niebezpieczne

Uwaga borelioza! Zbadaj kleszcza, miej pewność!

Kleszcze to niepozorne pajęczaki przenoszące niebezpieczne choroby zakaźne, w tym boreliozę oraz kleszczowe zapalenie mózgu.

Borelioza – wywojują ją krętki przenoszone przez kleszcze. Choroba może dotknąć wszystkich części ciała i objawiać się w różny sposób. Do wczesnych symptomów należy złe samopoczucie, objawy grypopodobne, nadmierne zmęczenie, palpitacje serca, zawroty głowy. Na ciele może pojawić się rumień wędrujący. U  nieleczonych pacjentów dochodzi do powstania objawów na tle neurologicznym (zapalenie opon mózgowych, paraliż, zanik czucia).

%name Ukąszenie kleszcza jest bardzo niebezpieczne

Kleszczowe zapalenie mózgu – atakuje układ nerwowy i może stanowić zagrożenie życia, a jej objawy są bardzo uciążliwe. Mogą one prowadzić do zapalenia opon mózgowych , a w niektórych przypadkach do paraliżu, a nawet śmierci. Okres inkubacji kleszczowego zapalenia mózgu wynosi 614 dni, po czym bardzo gwałtownie pojawiają się pierwsze symptomy.

Materiał do badań: kleszcz, krew, osocze pobrany od Twojego zwierzęcia przez lekarza weterynarii.

Zabezpieczenie oraz wysyłka pobranego materiału:

1. Usuń kleszcza.

2. Umieść go na zwilżonym płatku kosmetycznym w szczelnie zamkniętym woreczku strunowym lub plastikowym pojemniczku.

UWAGA!

W przypadku badania kleszcza w kierunku kleszczowego zapalenia mózgu powinien on być dostarczony w stanie nieuszkodzonym!

3. Do czasu przekazania pasożyta do badania należy przechowywać go w lodówce w temp. 4°C!

Tak przygotowanego kleszcza należy dostarczyć do laboratorium pocztą lub osobiście wraz z wypełnionym  „Zleceniem na wykonanie badania” na adres Zakład Higieny Weterynaryjnej ul. Ostrawicka 2, 71337 Szczecin.

Metoda badawcza

Badanie wykonywane jest nowoczesną techniką real-time PCR, która charakteryzuje się wysoką czułością i precyzją, dzięki czemu uzyskujemy bardzo wysoką wiarygodność wyniku.

Stosowane przez nas testy pozwalają potwierdzić obecność patogenów w organizmie kleszcza, co ma istotne znaczenie dla podjęcia decyzji  o wdrożeniu leczenia. Szybie rozpoczęcie leczenia w efekcie wczesnej diagnostyki może zapobiec rozwojowi choroby i niebezpiecznym powikłaniom.

Badania wykonywane są przez wykwalifikowany personel z wieloletnim doświadczeniem w diagnostyce weterynaryjnej, uczestniczący z bardzo dobrymi wynikami w wielu badaniach biegłości.

Posiadamy akredytację Polskiego Centrum Akredytacji w zakresie badań  w kierunku wykrywania materiału genetycznego bakterii z grupy Borrelia burgdorferi oraz kleszczowego zapełnia mózgu.

Dzięki temu mają Państwo pewność, że badania wykonywane są  na najwyższym poziomie.

Termin realizacji badania

Średni czas oczekiwania na wyniki to nie więcej niż 5 dni roboczych od momentu dostarczenia próbki do laboratorium. Istnieje możliwość wykonania badań ekspresowo w ciągu 24 godzin. Wynik wysyłany jest mailem lub listownie na wskazany adres podany na zleceniu.